ساخت تندیس های پلکسی و برش لیزری آن

Share on telegram
Share on linkedin

انواع مختلفی از تندیس پلکسی را می‌توان برای رویداد و یا مناسبت شرکت و یا سازمان سفارش داد. هر کدام از آنها الزاماتی دارند و برای ساخت آنها باید مواردی را در نظر گرفت. می‌توان از مواد اولیه متفاوت، تندیس‌ها را ساخت و حتی برای ساخت تندیس می‌توان از دو یا چند ماده اولیه استفاده کرد. یکی از موادی که با استفاده از آن می‌توان تندیس‌هایی شکیل ساخت، پلکسی است. پلکسی از جنس پلاستیک بوده و شفافیت شیشه را دارد. تندیس های پلکسی رواج زیادی دارد و این محبوبیت به خاطر هزینه پایین آن نسبت به شیشه و مقاومت بیشتر آن نسبت به انواع کریستالی است.

پلکسی به دو صورت کلی در بازار موجود است، شفاف و مات. پلکسی شفاف که در رنگ‌های مختلف ارائه می‌شود به انواعی گفته می‌شود که نور از آنها عبور می‌کند و سطحی صیقلی و صاف دارند. برخی دیگر از پلکسی‌ها که به آنها مات گفته می‌شود، یا دارای ظاهری کدر هستند و یا سطحی صاف دارند و اما نور از آنها عبور نمی‌کند.

برای ساخت پلکسی باید مواردی را در نظر گرفت که محصول نهایی از کیفیت بالایی برخوردار باشد. دقت در ساخت تندیس ها یکی از موارد مهم است و باید به آن توجه ویژه کرد. تندیس‌ها همیشه در جایی قرار داده می‌شوند که توجه افراد مختلف را به خود جلب می‌کنند. اگر کوچک‌ترین اشکالی در طراحی و یا ساخت آن وجود داشته باشد در نتیجه نهایی تاثیرگذار خواهد بود.

مراحل ساخت 

اولین مرحله مربوط به طراحی تندیس است. همیشه طرحی را انتخاب کنید که با مناسبتی که آن ارائه می‌شود هماهنگی داشته باشد و افراد با دیدن آن، رویداد را به یاد آورند. طرحی را انتخاب کنید که با توجه به ماشین‌آلات ساخت، اجرای آن میسر باشد. برای ساخت تندیس های پلکسی در بیشتر مواقع به برش لیزری نیاز خواهد بود.

برای برش لیزری طرح مورد نظر باید با دقتی بالا کشیده شود و هیچ خطی دوبار کشیده نشده باشد. اگر خطی در طرح ارائه شده دوبار کشیده شده باشد، ماشین برش لیزری دوبار آن محل را برش می‌دهد و امکان دارد در نتیجه نهایی اشکالاتی به وجود آورد. یکی دیگر از مواردی که در هنگام ارائه طرح باید در نظر داشته باشید این است که خط‌ها از هم فاصله نداشته باشند. اگر خطی به خط دیگر متصل نباشد، در زمان برش لیزری، این قسمت برش داده نمی‌شود و امکان ترک خوردن و یا شکستن کل تندیس پلکسی زیاد خواهد بود.

تنظیمات ماشین برش لیزری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. سرعت برش و مقدار قدرت لیزر در نتیجه کار تاثیر زیادی خواهد داشت و در صورتی که تنظیمات به خوبی انجام نشده باشد، برش ظرافت خوبی نخواهد داشت. تندیس های پلکسی را باید در ماشین برش لیزر به خوبی محکم کرد. هر گونه تغییر در محل قرار گیری تندیس در دستگاه باعث می‌شود برش‌ها به صورت اشتباه انجام شوند و تندیس غیر قابل استفاده شود.

انجام برش لیزری تنها برای برش نیست و می‌توان با استفاده از لیزر بر روی تندیس، طرح‌های مختلف را اجرا کرد. لیزر قابلیت تنظیم قدرت دارد و اگر قدرت آن به گونه‌ای تنظیم شود که تنواند تمام سطح مقطع را برش دهد، می‌تواند نقش‌های سه بعدی را بر روی تندیس ایجاد کند.

می‌توان بر روی تندیس مناسبتی که این تندیس در آن ارائه می‌شود را با استفاده از لیزر، حکاکی کرد. البته استفاده از فونت زیبا و مناسب یکی از الزامات است. در برخی از مراسم‌ها، نام افرادی که این تندیس‌ها به آنها اهدا می‌شود را هم بر روی تندیس ذکر می‌کنند. ایجاد نقش و یا نوشتن متن و یا پیام رویداد بر روی تندیس با استفاده از لیزر باعث به یاد ماندن رویداد خواهد شد و بر زیبایی تندیس نیز تاثیرگذار خواهد بود.