نکات و روش‌های شخصی سازی تندیس اکریلیک

Share on telegram
Share on linkedin

اکریلیک به عنوان یکی از محبوب‌ترین مواد در صنعت مورد توجه قرار گرفته است. این یک ماده زیبا با جذابیت بالا است، اما هنوز هم برای بسیاری از مشتریان گزینه‌ای مقرون به صرفه به حساب می‌آید. برنامه‌های کاربردی این ماده به ظاهر بی حد و مرز هستند و شامل دسته بندی محصولاتی از قبیل جوایز، هدایا، تندیس اکریلیک و غیره می‌شوند.

اگر نگاهی به کاتالوگ‌های تهیه کنندگان محصولات اکریلیک بیندازید صفحات زیادی را از طرح‌های منحصر به فرد پیدا خواهید کرد که برای بازارهای سطح بالا مانند جوایز شرکتی و همچنین مشتری‌های شاغل در لیگ‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. علاوه بر آن، به راحتی می‌توانید طرح‌های زیبایی بر روی آکریلیک‌ها حکاکی کنید. در زمان ساخت تندیس با استفاده از لیزر یا دستگاه حکاکی چرخشی، می‌توانید تصاویر برجسته از حکاکی آرم‌های پیچیده گرفته تا جزئیات کامل از یک عکس را مشاهده کنید.

 در بسیاری از موارد، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک محصول اکریلیک زیبا به مشتریان خود نشان دهید. حتی علاوه بر این که اکریلیک ماده‌ای بسیار متنوع است، کار با آن نیز بسیار آسان است. گزینه‌های طراحی شما امروزه به لحاظ رنگ و شکل وسیع‌تر بوده که مدیون ظهور تکنولوژی‌های تمام رنگی است که نسبت به سال قبل چندین برابر پیشرفت کرده‌اند. در اینجا نکات و تکنیک‌هایی برای شخصی سازی اکریلیک آورده شده است که هم در تولید داخلی و هم در فروش محصولات به سرعت قابل اجرا هستند.

انواع تندیس اکریلیک

اکریلیک یک نام عمومی برای مواد پلاستیکی حساس به گرما است که توسط بسیاری از تولید کنندگان تندیس اکریلیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلف آکریلیک برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود، اما دو نوع آکریلیک کاربردهای حکاکی بیشتری در صنعت تندیس دارند که شامل آکریلیک پردازش شده و اکریلیک اکسترود شده است. در حالی که هر دو مورد استفاده قرار می‌گیرند، توجه داشته باشید که بین این دو مورد تفاوت اساسی وجود دارد.

تفاوت بین دو نوع اکریلیک

در صنعت ما استاندارد تولید تندیس استفاده از آکریلیک‌های پردازش شده است. اکریلیک پردازش شده با ریختن یک مایع غلیظ اکریلیک بین دو ورقه شیشه تولید می‌شود. یک واشر لاستیکی بین ورق‌های شیشه‌ای قرار می‌گیرد و ضخامت واشر ضخامت ورق ریخته شده را تعیین می‌کند، زیرا “مونومر” پس از سخت شدن به ورق جامد پلیمری اکریلیک تبدیل می‌شود. امروزه تندیس اکریلیک به دلیل وضوح نوری فوق العاده و از آنجا که این ماده هنگام حکاکی با لیزر کارایی بیشتری دارد، از اکریلیک پردازش شده استفاده می‌شود.

اکریلیک اکسترود یکی دیگر از انواع متداول اکریلیک است. ساخت اکریلیک اکسترود شده از تغذیه گلوله‌های رزینی در یک اکسترودر آغاز می‌شود که آنها را به یک توده مذاب گرم تبدیل می‌کند. این پلاستیک مذاب درون یک قالب ریخته می‌شود تا یک ورق مذاب مولتن ایجاد کند و سپس این ورق از طریق غلطک‌ها پردازش می‌شود تا ضخامت سطح را تعیین کند.

اکریلیک اکسترود اکثرا برای برنامه‌های خاصی مانند تولید لوازم نمایشگر و گاهی اوقات برای لوازم جانبی اکریلیکی مانند تولید آینه استفاده می‌شود. اکریلیک اکسترود به ندرت برای تولید تندیس اکریلیکی استفاده می‌شود زیرا، بر خلاف آکریلیک پردازش شده سلولی، حکاکی‌های “شفاف” را نتیجه می‌دهد.

همچنین این ماده بسیار نرم‌تر است، که در حین حکاکی چرخشی، یک سطح چسبنده ایجاد می‌کند، مگر این که از دستگاه‌های برش بسیار تیز استفاده شود. اگرچه همیشه گزینه حکاکی ایده آل نیست، اما دستگاه‌های برش لیزری برای برش اکریلیک اکسترود شده بسیار عالی هستند. این دستگاه‌ها با کیفیت شیشه‌ای عالی و صیقلی شده با شعله، لبه‌ای تمیز و صاف ارائه می‌دهند.

استفاده از محصولات اکریلیک برای ساخت تندیس

 به طور کلی محصولات اکریلیک پردازش شده برای حکاکی هدایا و جوایز بهترین گزینه هستند. اکریلیک اکسترود شده برای برش حروف، شکاف‌ها و اشکال خاص که در آن به لبه‌های صاف و صیقلی نیاز دارید، بهترین گزینه هستند. در هر صورت، به خاطر داشته باشید که انواع مختلف یا مارک‌های اکریلیک گاهی اوقات نتایج متفاوتی را در حین حکاکی ارائه می‌کنند، بنابراین بیشتر حکاک‌ها نوع مناسب از اکریلیک را پیدا کرده و به آن وفادار می‌مانند.

 از آنجا که ساخت اکریلیک آسان است، می‌توانید از ورق‌های اکریلیکی استفاده کنید که به راحتی توسط اره، دستگاه برش چرخشی و ترموبند قابل برش باشند. اما همچنین بسیاری از محصولات در اشکال جالب و پیچیده و لبه‌های صاف وجود دارد. اکثر تهیه کنندگان نیز خدمات ساخت سفارشی به مشتریان ارائه می‌دهند.

داشتن تنوع رنگ تندیس اکریلیک

می توانید از گزینه تندیس اکریلیک روشن که همیشه محبوب است استفاده کنید، یا به دنبال ظاهری متفاوت و گزینه‌ای با رنگ جدید مانند یاقوت کبود (آبی)، یشم (سبز)، قرمز یا طلایی باشید. رنگ‌های مات نیز موجود هستند و شامل رنگ‌های سفید، سیاه، قهوه‌ای، آبی، قرمز و غیره هستند. صنایع آینه سازی نیز گزینه بسیار محبوبی برای استفاده از این محصولات هستند. تولید کنندگان، مواد آینه‌ای را روی قسمت‌های بالا، پایین یا قسمت‌های آکریلیک لمینت یا چسب می‌زنند تا بازتاب و ظاهر جالب و رنگی مورد نظر خود را ایجاد کنند که باعث ایجاد تمایز آنها می‌شود. چاپ صفحه‌ای نیز روش دیگری است که برای افزودن رنگ به آکریلیک استفاده می‌شود. این تکنیک می‌تواند برای ایجاد الگوهای رنگی مانند سنگ مرمر سیاه و آبی در پشت جوایز استفاده شود. اکریلیک همچنین هنگام ترکیب شدن با مواد دیگر، مانند پایه‌های فلزی یا چوبی ظاهر خیره کننده‌ای به خود می‌گیرد.