انتخاب مواد اولیه قبل از طراحی تندیس

Share on telegram
Share on linkedin

طراحی تندیس نقش مهمی در جذابیت و مورد توجه قرار گرفتن آن دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که مواد اولیه مورد استفاده در تندیس در برخی از شرایط می‌توانند محدودیت‌هایی را برای سازنده آن ایجاد کنند. بنابراین قبل از این که طرح تندیس را اجرایی کنید، باید در مورد مواد اولیه آن هم تصمیم‌گیری کنید تا در زمان ساخت تندیس مورد نظر شما، محصول نهایی مطابق با طرح اولیه باشد.

انواع مختلف تندیس را می‌توانید در مراسم و یا رویدادهای مختلف مشاهده کنید. هر کدام از آنها از مواد اولیه متفاوتی ساخته شده‌اند. در برخی از آنها از دو یا چند ماده اولیه مختلف استفاده شده و ترکیب این مواد اولیه اگر به درستی انجام شود، نتیجه کار می‌تواند به خوبی نمایانگر اهداف برگذارکننده‌های رویداد باشد. مهم نیست که از چه ماده اولیه‌ای برای ساخت تندیس استفاده می‌شود، در صورتی که در زمان طراحی تندیس به خاصیت موادی که برای ساخت در نظر گرفته می‌شود، توجه کافی شده باشد، نتیجه قابل قبول خواهد بود. در صورتی که تندیس ارائه شده دارای طرح مناسبی باشد و مواد مورد استفاده در آن هم به خوبی شکل گرفته باشند، تندیس ساخته شده به یاد ماندنی خواهد شد.

آیا استفاده از چند ماده اولیه در طراحی تندیس الزامی است؟

هیچ الزامی وجود ندارد تا در زمان ساخت تندیس از چندین ماده اولیه استفاده شود. تندیس‌های زیادی هستند که فقط از یک ماده اولیه ساخته می‌شوند، مانند تندیس‌های کریستالی و یا فلزی. در برخی از موارد، استفاده از یک ماده اولیه گران قیمت و برای ساخت تندیس به صرفه نیست و از بودجه‌های تعیین شده خارج می‌شود. تندیس‌های ساخته شده از کریستال و فلز قیمت بالاتری از انواع دیگر خواهند داشت.

هر ماده اولیه‌ای قیمتی مخصوص به خود دارد. کریستال و مس قیمت بالایی دارند و اگر از این مواد اولیه در تندیس زیاد استفاده شود، قیمت تمام شده تندیس بالا خواهد رفت. می‌توان بخش‌هایی از تندیس را از موادی ساخت که قیمت پایین‌تری دارند. استفاده از چوب در پایه، نمایی متفاوت برای تندیس ایجاد می‌کند و قیمت تمام شده آن را کاهش می‌دهد.

حتی می‌توان از چندین ماده اولیه مختلف استفاده کرد. در صورتی که در طراحی تندیس دقت کافی شده باشد، می‌توان ترکیبی از مواد مختلف مانند چوب، فلز، کریستال و مواد دیگر را در ساخت تندیس مورد استفاده قرار داد. برخی از قسمت‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرند را می‌توان از مواد مرغوب استفاده کرد. برای قسمتی که بر روی آن نام رویداد و نام فرد و یا گروهی که این تندیس به آنها هدیه می‌شود را می‌توان بر روی پلاکی از جنس فلز قرار داد. استفاده موردی از فلز باعث می‌شود تا هم در شکل ظاهری تندیس تغییری زیبا ایجاد شود و هم قیمت تمام شده تندیس بالا نرود.

در صورتی که تندیس پایه دارد، می‌توان از چوب برای ساخت پایه استفاده کرد. البته چوب انواع مختلفی دارد و هر نوعی قیمت مخصوص به خود را دارد. چوب‌هایی نیز وجود دارند که دارای ظاهری زیبا هستند، ولی قیمت بالایی ندارند. حتی می‌توان از چوب برای پایه تندیس استفاده کرد. استفاده از چوب‌هایی با رنگ‌های مختلف، باعث متنوع شدن تندیس خواهد شد.

در زمان طراحی تندیس اگر به خاصیت مواد مختلف توجه شود. طرحی تهیه می‌شود که با خاصیت مواد مختلف استفاده شده در تندیس هماهنگ است و می‌توان به بهترین نحو ممکن، شکل نهایی را مشابه طرح ارائه شده ساخت. قبل از نهایی کردن طرح تندیس، می‌توانید با ما تماس بگیرد. مشاوران و کارشناسان با تجربه که سال‌ها در زمینه طراحی و ساخت تندیس مهارت کافی کسب کرده‌اند، می‌توانند شما را در ایجاد طرح مناسب و هماهنگ با مواد اولیه مورد نظرتان راهنمایی کنند. با مشاوره قبل از سفارش، می‌توانید از هزینه‌های طراحی مجدد بکاهید.